Login:
Password:

Forgot password? Register

Article

HasanSevik


Redactor

20


9
Tunus Mutfağı (Fun)
Posted 1 year ago by
HasanSevik    
Report


Sevgili Türkçe konuşan Nova halkı. Ben Türk Krallığı hakanı olarak Krallığa bağlı özerklikle yönetilen bir başka coğrafya olan Tunus'taki mutfak hakkında internetten bazı bilgileri derledim ve sizler için hafifçe yorumladım. Bu bir tanıtım yazısıdır ve beğenilirse seri devam edecek.

Tunus'ta yemekler genellikle Osmanlı ve Fransız mutfaklarından etkilendiği için bazı yemekler hatta isimleri bile Türk mutfağındakilere çok benzerdir. Tunus mutfağını ayırt edici kılan öğelerden biri acı. Acı var mı acı lafı buradan gelir ve bolca vardır zaten Hemen her yemekte az ya da çok acının kullanıldığı görülmektedir. Harissa adlı baharat ve sarımsak karışımı acı sos Tunus’ta oldukça meşhurdur. Hatta Tunus caddeleri bolca sarımsak kokar. Akdeniz ülkesi olması dolayısıyla deniz ürünleri ve zeytinyağı oldukça yaygındır. Sıcak yemeklerde de soğuk mezelerde de zeytinyağı tercih edilir.

Tunus mutfağında yaygın olan bir diğer unsur da baharatlar. Kimyon, kakule, kişniş, tarçın gibi baharatlar oldukça yaygın kullanım alanı bulur. Zeytin, Tunus’ta çok önemli bir yiyecektir. Bir de çekirdeği olmasa... Sadece kahvaltılarda değil, salatalarda ve yemeklerde de kullanılır. Bunun yanında badem ve hurma da tercih edilen besinlerdir ve özellikle tatlılarda ikisi yaygın olarak kullanılır. "Bugün yediğin hurmalar yarın başına belalar" atasözü de Tunus çıkışlıdır. Ekmek de Tunus’ta yemeklerin yanında vazgeçilmez bir yiyecektir. Öyle ki her yöreye özgü ekmekler bulmak mevcuttur. Francala ekmeği bolca yenir.

Tunus’a özgü yemeklerin en bilinenlerinden biri kuskus. Kuskus, Türkiye’de de bildiğimiz bir yiyecek fakat bu Tunus’ta bir et yemeği olarak biliniyor. Tunuslular eti çok sever. Kuskus dediğimiz makarna tarzı yemeğin üzerine genellikle iri parçalı kırmızı et ve sebze sote konularak servis edilir. Domates, biber, kuzu ya da koyun eti ve yumurtadan oluşan bir başka ünlü yemek de Ojja adlı yemektir. Ojja bol baharatlı ve acı bir yemektir. "Oyşh" kelimesi de buradan gelir. Et kullanılan diğer yerel yemekler şunlardır: shorba (çorba), chakchouka (şakşuka), lablabi (nohut yemeği), felfe mahchi (biber dolması)…

Tunus’a özgü, ünlü olan içecekler de vardır. Nane çayı her yerde bulabileceğiniz denemenizin tavsiye edildiği bir çaydır. Badem sütü, hurma likörü, boza ve limonata da Tunus’ta denenmesi gereken lezzetlerdendir.

Previous article:
Gereksiz MUTE (1 year ago)

Next article:
Gerilla Mandrake! İFŞA (1 year ago)

E-Sim
Free strategy browser game.
This server is closed

 160+ Countries
 ~40k active users
 15 seconds to register

About the game:


USA as a world power? In E-Sim it is possible!

In E-Sim we have a huge, living world, which is a mirror copy of the Earth. Well, maybe not completely mirrored, because the balance of power in this virtual world looks a bit different than in real life. In E-Sim, USA does not have to be a world superpower, It can be efficiently managed as a much smaller country that has entrepreneurial citizens that support it's foundation. Everything depends on the players themselves and how they decide to shape the political map of the game.

Work for the good of your country and see it rise to an empire.

Activities in this game are divided into several modules. First is the economy as a citizen in a country of your choice you must work to earn money, which you will get to spend for example, on food or purchase of weapons which are critical for your progress as a fighter. You will work in either private companies which are owned by players or government companies which are owned by the state. After progressing in the game you will finally get the opportunity to set up your own business and hire other players. If it prospers, we can even change it into a joint-stock company and enter the stock market and get even more money in this way.


In E-Sim, international wars are nothing out of the ordinary.

"E-Sim is one of the most unique browser games out there"

Become an influential politician.

The second module is a politics. Just like in real life politics in E-Sim are an extremely powerful tool that can be used for your own purposes. From time to time there are elections in the game in which you will not only vote, but also have the ability to run for the head of the party you're in. You can also apply for congress, where once elected you will be given the right to vote on laws proposed by your fellow congress members or your president and propose laws yourself. Voting on laws is important for your country as it can shape the lives of those around you. You can also try to become the head of a given party, and even take part in presidential elections and decide on the shape of the foreign policy of a given state (for example, who to declare war on). Career in politics is obviously not easy and in order to succeed in it, you have to have a good plan and compete for the votes of voters.


You can go bankrupt or become a rich man while playing the stock market.

The international war.

The last and probably the most important module is military. In E-Sim, countries are constantly fighting each other for control over territories which in return grant them access to more valuable raw materials. For this purpose, they form alliances, they fight international wars, but they also have to deal with, for example, uprisings in conquered countries or civil wars, which may explode on their territory. You can also take part in these clashes, although you are also given the opportunity to lead a life as a pacifist who focuses on other activities in the game (for example, running a successful newspaper or selling products).


At the auction you can sell or buy your dream inventory.

E-Sim is a unique browser game. It's creators ensured realistic representation of the mechanisms present in the real world and gave all power to the players who shape the image of the virtual Earth according to their own. So come and join them and help your country achieve its full potential.


Invest, produce and sell - be an entrepreneur in E-Sim.


Take part in numerous events for the E-Sim community.


forum | Laws | Privacy policy | Staff | Wikia | Alpha | Primera | Secura | Suna | Aura | Vita | Nova | esim political game
Play on